Czym jest Linux i z czym się go je?

[z Wikipedii]: Linux to rodzina uniksopodobnych systemów operacyjnych opartych na jądrze Linux. Linux jest jednym z przykładów wolnego i otwartego oprogramowania (FLOSS): jego kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany, modyfikowany i rozpowszechniany

A teraz - z czym się je Linuxa?

Większość społeczeństwa używa płatnego (drogiego) Windowsa, nie wiedząc, że istnieje coś takiego o nazwie Linux, który jest najczęściej darmowy.
Otóż każdy system ma zarówno wady jak i zalety, a w przypadku Windows (moim sybiektywnym zdaniem) liczba wad przeważa nad liczbą zalet. Ale tematem tej strony nie jest Windows, więc nie będę o nim dużo opowiadał.
Do najbardziej popularnych dystrybucji należą: Debian (i pochodne np. Ubuntu), Feodora. Dla użytkowników, którzy pierwszy raz spotykają się z Linuxem, polecam pochodne Debiana, a zwłaszcza Ubuntu, Zorin OS, Linux Mint itp. Zapewne używając Windows nie obiło Ci się o uszy pojęcie "środowiko graficzne", poieważ Windows posiada jedno, różne w każdej jego wersji (pomijając win8.1, który jest aktualizacją). Natomiast linux jest to system, w którym można sobie wybrać środowisko wedle upodobań. Domyślnym środowiskiem Ubuntu jest Unity, ale można sobie zainstalować Gnome, czy KDE na przykład.

Dlaczego używam Linuxa?
Przede wszystkim dlatego, że łatwiej go instalować (nie wpisuje się klucza, bo jest darmowy :) ) oraz zużywa mniej zasobów komputera. Polecam każdemu spróbować alternatywy, naprawdę warto.

Poniżej filmik o działaniu Ubuntu (filmik nie jest mój):